„Bu şehirde herkese yer var! – ABG kimin?“

 

Hem Frankfurt’ta hem Rhein-Main Bölgesi’nde bir yandan yükselen kiralar nedeniyle insanlar ev bulamazken öte yandan lüks daireler inşa ediliyor, bürolar boş duruyor, aileler yaşadıkları semtleri terk etmek zorunda kalıyorlar.

Frankfurt’ta kirada oturmak düşük gelirliler için artık mümkün değil denebilir. Orta gelirliler için de kirasını ödeyebilecek bir ev bulmak her geçen gün zorlaşıyor. Bir “Finans Metropoli” olan bu şehirde pekçok insan sokakta yaşamak zorunda. Almanya’nın bu zengin kentinde sosyal konut projeleri engelleniyor, sosyal konutlar boşaltılıyor.

Frankfurt Belediyesi halkın yararına bir çözüm üretmek yerine, yukarıda belirtilen sorunları körüklüyor. Frankfurt’taki konutların 1/5’ine sahip olan belediye iştiraki ABG-Holding, özel bir emlak kuruluşu gibi hareket ediyor. Holding, azami kâr elde etmek ve baskıcı bir işletmecilik anlayışıyla yönetiliyor. Halbuki ABG’nin asıl görevi kentte sosyal konut inşa etmek. Kısacası, Frankfurt ve Rhein-Main Bölgesi’nde yaşanan konut sorununda Frankfurt Belediyesi ve ABG’nin izlediği politikanın payı azımsanamayacak kadar büyük.

“Bu şehirde herkese yer var! – ABG kimin?” kampanyası olarak bizler, Belediye ve ABG’den şunları talep ediyoruz:

  • Herkesin ödeyebileceği yükseklikte kira
    Bunun için kiralar dondurulmalı!
  • Kültürel ve sosyal girişimler için mekan
    Örneğin Project.Shelter, Studierendenhaus’ta bulunan Kültürler Evi – mevcut yapısını koruyarak – ve Bockenheim Kampüsü’nde Romanlar’ın konut projesi gibi girişimlere maddi destek verilmeli!
  • İçinde kim oturyorsa, ev onun
    Konutların en azından yarısı kamulaştırılarak kiracıların kontrolüne verilmeli!

Şehircilik girişimleri, mahalle grupları ve kiracı dernekleri tarafından desteklenen kampanyamız, uzun vadeli olmakla birlikte eylem birliğine açıktır. Kendi evlerimizde, kendi mahallemizde, kendi şehrimizde ve kendi bölgemizde kalmak için örgütleniyoruz. Bunun için birlikte hareket edelim.

Detaillierte Ausführungen findet ihr hier:
Selbstverständnis
Forderungen